Jdi na obsah Jdi na menu
 


Uniformy Waffen SS

Uniformy 1.SS „LAH“

Rusko- Barbarossa 1941
SS schütze 3./Rgt.1
17. Října Leibstandarte dobyla město Tagarnog, Příslušníci LAH zde utrpěli velké ztráty a během svých vítězství ztratila mnoho svých můžu. V přístavu Taganrog tato divize potopila i několik lodí, které se snažili evakuovat přístav.
Voják na fotce je již oproti jiným  kolegům vybaven kabátem Mantel M40, přes který má přehozen oboustranný maskovací převlek vzor Platannemuster 5/6. Pod kabátem má klasickou vlněnou uniformu M40. Na sobě má helmu M40 s oboustranným potahem ve stejném vzoru jako má na kabátu. Na nohách má obuté  „půllitry“ (Marschstiefel) . Voják má na opasku potřebnou výstroj pro pušku Mauser Kar98 k, kterou tvoří  sumky (Patronnetasche) s 60 náboji , lopatkou prvního typu (Feldspate), u která je koženým řemením na  pouzdře spojena s bodákem S84/98. Dále jeho výstroj na opasku obsahuje chlebník (Brotbeutel) na kterém je  řemínkem uchycena jídelní souprava – ešus (Kochgeschirr) a polní láhev ( Feldflache) s hliníkovým pitítkem – typickým pro začátek války. V chlebníku má voják věci denní potřeby.  Přes rameno má přichycený obal na plynovou masku (Gasmaske) na které je i obal na protichemickou pláštěnku. Během tohoto tažení se ještě nepoužívaly nosné řemeny – Ypsilony!
Rusko – Rostov, zima 1941
SS Unterschaführer
Jížní okraj Rostova 25. listopadu 1941. Oslabený Mackensenův sbor jehož součástí byla i Leibstandarte snaží bránit útokům rusů na Rostov.
SS Unterschaführer je vybaven základní uniformou M40 přes kterou má oblečen kabát M36 ze zeleným límcem. Přes kabát má přehozen kořistní bílí maskovací převlek – v této době Nemecká branná moc neměla k dispozici vlastní bílé převlečník, proto obyčejní vojáci volili buď improvizaci a nebo svlékali věci padlým ruským vojákům. Stejně, tak boty SS Unterschaführera na fotce jsou kořistní ruské válneky známé svou odolností proti chladu a mrazu. Jeho přilba je typickým příkladem improvizace, kde má  vo ják na přilbě kus bílého hadru omotaný provázkem. Jako zbraň si SS Unterschaführer vzal kořistní poloautomatickou pušku SVT 40 což nasvědčuje tomu, že buď o svoji zbraň přišel a nebo mu díky nízké teplotě zamrzla. Je též možné, že si jí voják oblíbil kvůli  své rychlé střelbě oproti  klasické opakovačce Mauser. Jako rukavice má  tzv. palčáky prvního typu. Na opasku má standartní výstroj pro pušku k98, jakou jsou sumky pro pušku k98, bodák S84/98, chlebník, na kterém je řemínkem uchycen ešus a polní láhev. Přes rameno na pravou stranu má zavěšenou svoji maptašku a přes levou stranu má zavěšený obal na plynovou masku, na které je řemínkem uchycen obal na protichemickou pláštěnku.  V této době se už na prsou nenosila, tak jako to bylo známé na začátku oprece Barbarossa. Jeho výstroj dále doplňuje dalekohled Dienstglas 6×30, který je zamaskován v bílém pouzdře.
Ukrajina – Charkow 1943
Rottenführer 3./Rgt.1
Typicky oblečený příslušník Leibstandarte v bitvě o město Charkov, která se odehrávala v zimních měsících roku 1943. Rottenführer – desátník má hlavě helmu M40 s insigniemi SS prvního typu na obou stranách.  Na jeho standartní polní uniformě M42 má přes hlavu převlečenou teplou maskovací bundu – anorak známou jako „charkovka“. Tato se zapínala od pasu nahoru ke krku a měla 2 náprsní kapsy. Byla opatřena velkou kapucou, aby si jí mohl voják v případě potřeby přehrnouti přes helmu. Vně bundy byl našit silný kožich většinou z ovčí nebo králičí kůže. Barva anoraku byla pískovozelené až po tmavě zelenou. Proti chladu ruské zimy má na rukou strojově pletené rukavice šedivé barvy. Jako zbraň používá Mauser 98k, přičemž jeho výstroj je danná k odpovídající zbrani. Na opasku má připevněn chlebník Brotbeutel, na němž je uchycena polní láhev a jídelní ešus. Dále má přes rameno pověšenou Gasmaske – polní masku. Tento pěšák má přes filcové kalhoty oblečené vatované oboustrané kalhoty. Pro lepší maskování používá bílé strany místo šedivé na druhé straně. Bílo – šedivé vatované dvoudílné komplety byly v tomto období čerstvou novinkou a nahrazovaly nemotorné a těžké armádní kabáty. V následujícím roce byly tyto vaťáky opatřeny místo šedivé maskovacím potiskem. U jednotek SS se však v bitvě o Charkow používaly minimálně.
Rusko – Kurský výběžek 1943
Schütze/ Muniton Träger 3./Rgt.1
Poblíž Bělgorodu na jihu Kurského výběžku provedl odpoledne 4. července Hausserův sbor ( jehož součástí byla i LAH ) útok na výšiny před frontou s cílem zajistit výhodnější výchozí postaveni pro nadcházející připravovanou ofenzívu na další den.
Schütze  se nachází na samém začátku bitvy o Kurský výběžek, protože ještě neni i zřetelně unaven. Jeho výstroj tvoří sumky pro pušku Mauser Kar 98k, lopatkou prvního typu (Feldspate), u které je koženým řemením na  pouzdře spojena s bodákem S84/98. Dále jeho výstroj na opasku obsahuje chlebník (Brotbeutel) na kterém je  řemínkem uchycena jídelní souprava – ešus (Kochgeschirr) a polní láhev (Feldflache) s hliníkovým pitítkem. Přes rameno má přichycený obal na plynovou masku (Gasmaske) na které je i  řemínkem přichycen obal na protichemickou pláštěnku. Dále má přes rameno přehozeny dva hliníkové kastlíky pro 250 nábojů a pás pro Mg 34/42. Kastlíky jsou spojeny řemínkem pro chlebník. Takto spojené kastlíky jsou záležitostí improvizace z důvodu lepší přepravy. Pro nošení kastlíku se používal i standartně vyráběný řemen, ale dle dochovaných fotek se používal i řemínek pro chlebník. Voják  je oblečen do Kompletní filcové uniformy M40 přes kterou má přehozen maskovací převlek Platan 5/6 . Maskovací potah na jeho přilbě je stejného typu. V neposlední řadě jeho výzbroj tvoří puška Kar. 98k.
 
Francie – NORMANDIE  1944 Scharfschütze 3. Kompanie
Odstřelovač na této fotce je oblečen do standartní filcový uniformy M40, přes kterou má navlečený převlečník M42 dub (Eichenlaubmuster A) a maskovací kalhoty – hrách (Erbsentarnmuster) , jenž byly zavedeny do výstroje na jaře r.1944, hojně užívány právě během bitvy v Normandii a později v Ardenách až do konce války. Taktéž maskovací potah na helmu je stejného typu jako převlečník. Na převlečníků a potahu jsou patrny poutka pro uchycení přírodního maskování – tráva, větvičky- jenž rozbily siluetu ležícího střelce a úspěšně maskovaly před prozrazením.Jako doplněk pro dokonalé maskování využívá obličejové roušky velice oblíbené mezi snajpry, ale i obyčejné pěchoty, střelců z kulometů či průzkumníků. Výstroj má klasickou pro standartního pěšáka, přičemž chybí plynová maska, která byla pro odstřelovače zcela nepraktická. Jako odstřelovací pušku používá Walther G43 s optikou ZF4. Tato byla konstruována pro střelbu na cíl do 500 metrů, přičemž nedosahovala kvalit tubusových puškohledů jako např. ZF39. Výhodou ovšem byla klapková montáž, která velice rychle a jednoduše umožnila optiku sejmou a skrýt a poloautomatickou pušku použít klasicky pro pěchotní boj. Pro boj zblízka je vyzbrojen ještě pistolí P38, která však nebyla výzbrojním standartem. Odstřelovači v Normandii byli velice efektivní.
 
Belgie – Ardeny 18. prosinec 1944
Rottenführer 3.Kompanie – KG Hansen 
Voják na této fotografii je oblečen do standartní polní uniformy, která se skládala z filcového saka M43 a kalhot – Keilhose M42. Přes tuto uniformu měl voják oblečenou  maskovací drilichovou uniformu M44 známá jako „hrachy“. Tato maskovací uniforma byla vytvořena pro boje v Normandii, kde byla velmi rozšířená. Někteří veteráni bojů ve Francii užívali tyto maskáče i během ofenzívy v Ardenách. Pro mrazivé počasí však byla nedostatečná a vojáci museli být dovystrojeni zimními doplňky. Voják má na hlavě ocelovou přilbu M40 bez potahu. Jeho výstroj je základní pro střelce z pušky Kar98. Mimo to je  vybaven i lopatkou, celtou kterou má přichycen dvěma řemínky na nosném řemení, malou polní – Brotbeutel - která obsahovala věci denní potřeby a pouzdrem na plynovou masku. V době ofenzínzivy v Ardenách však většina vojáků nosila v pouzdru potřebnější a nutnější věci než byla plynová maska. 
 
Maďarsko, březen 1945 operace „Frühlingserwachen – Jarní probuzení“
SS Sturmann 3. Kompanie
Severozápadně od Sire se I. SS Panzerkorps ve kterém je zahrunta i 1.SS Pz.Grend.Division Leibstandarte Adolf Hitler, snaží po neúspěšné ofenzívě u Balatonského jezera zpomalit postup ruských jednotek do Rakouska.
Tento příslušník divize LSSAH je zřejmě rekonsvalescent z dřívějších bojů, neboť je evidentní jeho starší věk. V této době již sloužilo v divizi převážná část mladých vojáků ve věku 17–19 let, kterým veleli starší ostřílení veteráni z Ruska  a západní fronty.
Voják na fotografiích má na sobě navlíknuto dva druhy maskovacích oděvů Wintertarnanzug tzv. „vaťáku“. Vrchní díl, který má oblečený přes filcovou uniformu M43 je tzv. kouřového vzoru (Rauchmuster) a spodní jenž má oblíknut přes filcové kalhoty M43 Keilhose je vzoru „dub“. Na přilbě M40 má oboustranný potah stejného vzoru jako je jeho vatovaná bunda. Kolem hlavy má otočenou šálu, kterou má zastrčenou do vatované bundy. Tento voják trpí nedostatkem výstrojních doplňku, což je pro konec války celkem typické.Jeho výstroj se skládá z jedné sumky pro útočnou pušku Stg 44 Sturmgewehr, lopatky Feldspate s bajonetem S84/98 a chlebníku na kterém má zavěšenou  polní láhev pozdějšího vzoru. Na opasku má také připnutý háček na kterém má připnuté Y řemení. Voják je vybaven čtyřmi ručními granáty. Třemi, které má zastrčeny za pásek a jedním vejčitého tvaru, který má zavěšený na sumce. Granáty jsou typu: granát z převlečnou košilkou, ruční granát vzor 1939, který má upevněn na sumce a dva ruční granáty vzor 1924. Zvláštností je nošení Gebirgsschuhe – bot pro horské myslivce. Je možné že tyto velmi odolné boty s výborným kováním do terénu voják s někým vyměnil, nebo v nastalém chaosu posledních měsíců války  nafasoval ve výstrojním skladu.
 
 
Rakousko,  duben 1945
Schütze/3./Rgt.1
Začátkem dubna Leibstandarte, která byla pověřena krytím závěrečného ústupu Diettrichovy 6. tankové armády, bojovala u Vídeňského Nového Města 40 km jížně od Vídně.
Voják na fotografiích má na sobě filcové sako typu M43  přes sako má oblečenou maskovací drilichovou uniformu ve vzoru „hrách“ . V tomto vzoru má i kalhoty. Jeho přilba je typ M40 s jedním znakem. Boty jsou klasické Schurnschue se spinkami.  Voják má jasně „odlehčenou“ výstroj, znáčná část výstroje mu oproti dřívějším rokům války chybí. Výstroj mohl během posledních pár měsíců prostě ztratit nebo odhodit. Jeho výstroj na opasku tvoří dvě sumky pro pušku Mauser Kar 98k . Na pravé sumce má zastrčený nábojový pásek k pušce Mauser a na levé má připnutý granát Eihandgranate vz. 39.  Dále má obráceně pověšenou lopatku. Toto pověšení se může stát při rychlém oblečení opasku, kdy lopatka na opasku prostě „přeskočí“. Na malé polní má zavěšenou čutoru pozdního typu. Čutora už nemá klasický filc ale jen „potah“ , chybí také kalíšek.  Za opaskem má také zavěšen Handgranate vz. 24. Jeho výzbroj tvoří puška Mauser Kar 98k  model 45 a Panzerfaust, který mu slouží jako „opěrka“.
 
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

erectile aids for men

(www.drugs.com side effects, 3. 8. 2021 1:13)

lupus wikipedia english https://plaquenilx.com/# hydroxychloroquine sulfate 200mg

Cosmetics

(JoshuaVex, 2. 8. 2021 6:33)


A company with an excellent reputation and high quality service from the UAE since 2006.
Thanks to the enthusiasm, dedication and hard work of the entire team, the company is considered to be the trendsetter in the travel and tourism segment.
No matter where you would like to go, it guarantees safety and comfort throughout your stay.
https://fas.st/9SbFw

erectile discomfort

(hydroxicloriquine, 30. 7. 2021 14:07)

hydroxychloroquine sulfate 200 mg tab https://plaquenilx.com/# what is hydroxychlor

online essay writing

(Margarita, 18. 2. 2021 3:38)

Hey! Would you mind if I share your blog with my myspace group?

There's a lot of people that I think would reall appreciate your content.
Please let me know. Thank you
https://works.bepress.com/americanhistoryessaytopicsfamousperson/23/
online essay writing
online essay writing